Kıbrıs Kültür Turları

Kıbrıs Kültür Turları

Bir ada ülkesi olarak Kıbrıs, 400 bine yakın nüfusuyla sakin ve refah dolu bir ülke olarak bizleri karşılar. Yüz ölçümü olarak Akdeniz'in üçüncü büyük adası olduğu için her yıl çok sayıda turist ağırlayan Kıbrıs, her mevsim sıcak olması, çok sayıda tarihi ve kültürel yer barındırması açısından da çok sık tercih edilen bir ülkedir. Yerli insanlarının samimi yaklaşımları ve istemsizce yüzünüzü güldüren Kıbrıs şivesi sizi bu ülkeye çeker. Ve kendinizi birden derin bir kültür havuzunun içerisinde bulursunuz. Doğal güzellikleri sizi kendine hayran bırakırken bol bol fotoğraf çekmekten de kendinizi alıkoyamazsınız. Ülkemizin yavru vatanı Kıbrıs tarihi ve kültürel zenginlikleri ve kendine has mutfağı ile mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon olmanın dışında Türk insanının da bir parçasıdır. Bu muhteşem adayı keşfetmek ve yıllardır bizlere anlatılanların dışında biraz daha yakından tanıyıp anlayabilmek için Cyprus Tatil'in sizler için sağladığı olanakları aşağıdaki yazımızda sıralamış bulunmaktayız.

Kültür turlarının ve fiyatlarının gidilen mevsime göre değiştiğini unutmamalıyız. Ama Cyprus Tatil sizin için her mevsim birbirinden etkileyici turları en uygun fiyatlarla sağlar. Ülkemizden çok uzaklaşmayıp romantik bir tatil yaşamak isteyenlerin bir numaralı tercihi Kıbrıs’tır.

Müzelerin ise Kıbrıs'ta oldukça özel bir yeri vardır.

Kıbrıs’ta şüphesiz müzeler listesinin en başında Milli Mücadele Müzesi yer alır. Müzeye giriş ücretsiz olup, müze içerisinde 1878 yılından bu yana Kıbrıslı Türklere ait Milli Mücadelenin arşivlenebilmiş tüm belgeleri, kullanılmış silahlar, cihazlar ile bazı fotoğraflar ve bayraklar bulunmaktadır. Milli Mücadele Müzesi Lefkoşa’da askeri bölgede yer almaktadır. Kıbrıslı Türklerin mücadelesinin amacını, bu mücadelenin hangi koşullar altında ve hangi nedenlerle, nasıl yapıldığını hem yerli hem yabancılara anlatmak için kurulmuş olan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bir diğer müzemiz ise Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’dir. Müzede Türk devlet sanatçılarının yirminci yüzyılın ilk yarısından bu yana olan bütün sanat eserleri sergileniyor. Eserlerin yaşadıkları dönemleri bize an be an yansıtan bu eserler özel tasarlanmış korunaklı odalarda tutuluyor. Bu koleksiyonlar sanatseverlerin bir hayli ilgisini çekmekte.

Hikayesi bakımından oldukça dikkat çeken bir diğer yer ise İtalyan asıllı bir Rum olan Paulo Paolides'in günümüzde müze olarak sergilenen evi. Paulo Paolides bir silah kaçakçısı. Ve içinde yaşadığı köşkün enteresan özelliği ise hiçbir yerden görünmüyor oluşu. Paulo Paolides yaşadığı köşkü silah ticareti yapmak için kullanırmış ve içerisine kaçmak için çok sayıda tünel yapılmış. Günümüzde müzeye dönüştürülmüş olan ve şimdilerde Mavi Köşk olarak bilinen köşkte 13 oda, 13 banyo ve misafirler için rengarenk masa ve sandalyeler; havuz ve Paulo'ya ait çok sayıda eşya buluyor. Bu ilginç yer geçmişin korku dolu izlerini yakından görmek isteyenler için Kıbrıs'ta gezilecek yerler listelerinin mutlaka başında gelmelidir.

Görülmeden geçilmemesi gereken yerlerden biri de Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi. Bu müze 70'li yıllarda açılmış ve iki bölümden oluşuyor. Alt katta bulunan doğa bölümünde: böcekler, yılanlar, balık türleri ve Kıbrıs'ın jeolojik yapısında bulunan taş çeşitleri bulunuyor. Üst kattaki arkeoloji bölümünde ise Kıbrıs'ta bulunmuş Neolitik Çağ'dan Orta Çağ'a kadar olan nesneler kronolojik sıra ile sergileniyor. Bu eserler arasında Tumba Tu Skuru buluntuları ve Artemis heykeli bulunuyor.

Ayrıca eski kültür uygarlıklarına ilgi duyanlar batık gemisiyle meşhur olan ve bir açık hava müzesini andıran Girne Kalesi'ni görmeden buradan ayrılmamalı. Helenistik zamanlardan kalan kale binlerce yılın izlerini taşımakla birlikte hayran olmamanın elde olmadığı mimarisiyle sizi büyülüyor. Girne Kalesi içinde gezerken bugüne kadar adada hüküm sürmüş tüm uygarlık ve medeniyetlerin izlerine rastlayarak tarihi bir ziyafet yaşayacağınızı söyleyebiliriz.

Tiyatro sevenleri de Kıbrıs’ta alternatifler beklemektedir. Tiyatronun gelişimine çok büyük katkıları olan Soli Harabeleri ve tiyatrolarının sanata olan aşkınızı kabartacağını garanti edebiliriz. Burası tarihte bilinen ilk tiyatroların oynandığı amfi olarak da bilinir. Günümüzde de siz sanatsever ziyaretçiler için burada çok sayıda festival ve çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Kıbrıs'ın eşsiz kültürünü en yakından gözlemleyebileceğiniz yerler de şüphesiz köylerdir. Resmi adıyla Beylerbeyi, namı-I diğer Bellapais köyü Girne’ye bağlı bir köy olup Girne’ye yaklaşık 10 km mesafededir. Tamamen yeşillerle donatılmış bahçeli taş evler, nar ve limon ağaçları arasında gezip huzur bulacağınız klasik bir Akdeniz köyü olan Bellapais’i aşıp en yüksek noktasına ulaştığınızda gotik mimarinin en önemli eserlerinden kabul edilen Bellapais Manastırı’na ulaşıyorsunuz. Manastırdan aşağıya baktığında tüm Girne ayaklarınızın altındadır.

Tüm bu gezilecek yerler, tanıklık edilecek tarihi ve kültürel şenlikleri en konforlu şekilde ve en uygun fiyatlarla deneyimlemeniz için Cyprus Tatil yanınızda. Cyprus Tatil turları sayesinde tüm bu okuduklarınızı gerçeğe çevirebilirsiniz.